Zakupy online i opłaty za media bez odliczenia od przychodu

12 września 2019 21:50

Już 1 września tego roku wchodzą w życie zmiany związane z nowelizacją ustawy o VAT. Część z nich może stać się prawdziwą kulą u nogi dla małych i średnich przedsiębiorców. Wszystkiemu winna jest tak zwana biała lista VAT, na której znajdą się informacje (m.in. numer konta) o podatnikach VAT – czynnych, wykreślonych z rejestru oraz tych, którym odmówiono rejestracji.

Płatności online bez odliczeń?

Problem dotyczy choćby popularnych systemów płatności online np. PayPal, DotPay lub PayU, które umożliwiają szybkie przelewy na rachunek odbiorcy. Niestety, w tym przypadku przedsiębiorca nie zna bezpośrednich danych firmy, której płaci i nie wie, czy znajduje się ona na wspomnianej białej liście.

Zamieszanie z opłatami

Kłopot pojawia się też przy rachunkach za prąd, gaz lub usługi telekomunikacyjne, których nowelizacja ustawy nie uwzględnia w ogóle. Jeśli się w niej nie pojawią, bardzo możliwe, że przedsiębiorcy również tych opłat nie odliczą od przychodu w 2020 roku.

Zamieszanie w rozliczeniach narasta. Praktycznym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest założenie spółki LLC. Dzięki niej, można prowadzić firmę w sposób bezpieczny i wygodny, bez obaw o kolejne zawirowania w przepisach.

Formularz kontaktowy