Test przedsiębiorcy będzie jednak stosowany?

17 maja 2019 06:44

Kontrowersyjne przepisy, których celem jest sprawdzanie, kto jest przedsiębiorcą, a kto nie jednak wejdą w życie. Nowe przepisy mają wyłonić „fikcyjnych” przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury jedynie na rzecz jednego podmiotu. Osoby te oraz ich pracodawcy mają zostać zobowiązani do przejścia na etatowy stosunek pracy. Wyliczenia pokazują, że wprowadzenie testu pozwoliłoby zyskać około 1,2 mld zł rocznie co stanowi spory wpływ do budżetu, który pozwoli na pokrycie przynamniej części kosztów obietnic wyborczych.

Ministerstwo Finansów zamierza weryfikować osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie pliku JPK oraz STIR. Narzędzia te umożliwiają weryfikację tego, ile dana osoba wystawia faktur miesięcznie i jeżeli od roku lub dwa wystawia fakturę na rzecz jednego podmiotu to będzie traktowana jako „fikcyjny” przedsiębiorca.

Po raz kolejny zatem rząd w celu finansowania obietnic sięga po pieniądze przedsiębiorców. Dobrym sposobem na uniknięcie obowiązku stosowania się do takich przepisów jest założenie firmy w Wyoming. Spółka LLC pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w związku z byciem przedsiębiorcą.

Formularz kontaktowy