Spółka LTD czy LLC

16 lutego 2018 06:38

Brytyjski odpowiednik dla spółki z o.o. – LTD czy może amerykańska LLC? Która z tych opcji będzie bezpieczniejsza, jako komplementariusz spółki komandytowej w Polsce?

Jeżeli szukamy najlepszej możliwości, przez myśl może przejść śmiała idea zarejestrowania firmy w UK i skorzystania z możliwości spółki LTD. Czy jest to dobry wybór? Nie do końca. Jeżeli chcemy mieć 100% pewność, że osobisty majątek będzie zabezpieczony przed odpowiedzialnością materialną, to LTD kuleje na obydwie nogi. Każdy członek zarządu spółki LTD może odpowiadać swoim prywatnym majątkiem. Dzieje się tak w wielu przypadkach, najczęściej związanych z egzekwowaniem zobowiązań, gdy spółka LTD staje się komplementariuszem sp.k. i nie posiada wystarczających środków na spłatę zadłużenia.

Jest inne wyjście? Zawsze! LLC, która także może być komplementariuszem dla sp.k. W amerykańskim prawie nie ma odpowiednika dla art. 299 Kodeksu spółek handlowych, a w wolnym tłumaczeniu – zwalnia zarząd z wszelkiej odpowiedzialności materialnej za każde długi spółki LLC. Czy trzeba coś jeszcze dodawać?

Formularz kontaktowy