Split payment -gwóźdź do trumny mikroprzedsiębiorstw

31 lipca 2018 05:19

Stop oszustom podatkowym! Koniec z wyłudzeniami VAT. Takie hasła od wielu miesięcy głosiło Ministerstwo Finansów i w końcu postanowili coś z tym zrobić. Niestety ich pomysł ponownie uderzy w najsłabszych. Mikroprzedsiębiorców, rodzime firmy, a nie gigantów rynkowych.

Od lipca na firmowych kontach bankowych pojawiło się subkonto dla podatku VAT. Tzw. split-payment dzieli wpłaty fakturowe na kwotę netto dla bieżącego rachunku i podatku VAT – dla nowego. Ten jest zablokowany i można z niego korzystać tylko w przypadku przelewów do Urzędu Skarbowego. Pomysł sam w sobie jest dobry, ale..

Co z mikro firmami, które rozliczają się kwartalnie, mają duże koszty prowadzenia i ten VAT był ich „nieoprocentowaną linią kredytową”? Otóż finał tego jest prosty – bankructwo, upadłość, utrata miejsca pracy. Choć fiskus umożliwia uwolnienie tych środków, ale do 60 dni (w zamyśle, trzymamy do ostatniego dnia). Skarbówka w ten sposób będzie uważnie kontrolować, szukać najmniejszych odstępstw, aby w końcu ogłosić sukces niszczenia polskiej gospodarki. Brawo!

Formularz kontaktowy