Kancelaria Wyoming LLC USA

Składki ZUS uzależnione od dochodu?

Pomysł powiązania wysokości składek ZUS z dochodem był już podnoszony przez PIS kilkukrotnie. Koncept ten powraca niczym bumerang. Zazwyczaj przedstawia się go jako wsparcie dla najbiedniejszych. Dla mikro i małych przedsiębiorców może jednak oznaczać prawdziwą katastrofę.

Tak naprawdę na powiązaniu składek z dochodami skorzystają tylko najmniej zarabiający, w tym właściciele firm, których dochód nie przekracza 2500-2800 zł miesięcznie. A takich jest naprawdę niewiele. Zdecydowana większość może stracić olbrzymie pieniądze, jeśli partia rządząca zdecyduje się w końcu wprowadzić tę rewolucję w naliczaniu wysokości składek.

Przedstawiając temat bardziej obrazowo, jeśli przedsiębiorca zarabia rocznie 200 000 zł, to według nowych zasad musiałby odprowadzać do ZUS aż 55 000 zł zamiast dotychczasowych 16 000 zł. To olbrzymia różnica, która tak naprawdę może decydować o przetrwaniu lub zamknięciu wielu biznesów w naszym kraju. Przedsiębiorcy po raz kolejny mieliby się stać grupą społeczną finansującą kolejne rządowe programy socjalne.

Trudno przewidzieć, czy rząd zdoła przeforsować tę dość kontrowersyjną koncepcję. Warto jednak już teraz zabezpieczyć siebie i swój biznes. Jak to zrobić? Można na przykład założyć spółkę LLC, dzięki której uniezależniamy się od zmiennych pomysłów grupy rządzącej i jesteśmy w stanie spokojnie prowadzić swoją firmę, bez obaw o przyszłość i nagłe zmiany w przepisach.

Formularz kontaktowy