Różnice w traktowaniu pracowników. Reinterpretacja przepisów o rozliczaniu integracji firmowej

1 listopada 2019 01:54

Nowa interpretacja przepisów dotyczących firmowych spotkań integracyjnych może być sporym problemem dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych, u których pracują samozatrudnieni oraz osoby na umowie o pracę.

Okazuje się bowiem, że wyłącznie w przypadku pracowników etatowych przedsiębiorca może odliczyć integracyjne poczęstunki lub grupowe wyjścia. Osoby prowadzące własną działalność, ale pracujące w firmie, są w świetle prawa z nią niepowiązane. Ich obecności na integracji nie stanowi zatem kosztów uzyskania przychodu.

Co to oznacza w praktyce? Pracodawca, jeśli zorganizuje integrację, będzie zmuszony do sprawdzenia, kto bierze w niej udział. Koszty dla pracowników etatowych będzie mógł odliczyć, pozostałe opłaty zostaną potraktowane jako wydatki na reprezentację, które zgodnie z ustawą o podatku CIT, nie są kosztem uzyskania przychodu.

W wielu przypadkach może to zniechęcić do organizacji wspólnych spotkań oraz wyjść integracyjnych dla pracowników. Rozliczanie takich imprez stanie się bowiem prawdziwym wyzwaniem dla przedsiębiorców.

Co zrobić, żeby uniknąć takich trudności? Rozwiązaniem może być założenie w Wyoming spółki LLC, w której centrum jest zawsze człowiek i jego potrzeby oraz spokój prowadzenia biznesu.

Formularz kontaktowy