Kancelaria Wyoming LLC USA

Preferencyjny podatek może stać się pułapką dla małych spółek

Bez dokładnego przyjrzenia się obecnie funkcjonującym przepisom, małe spółki, liczące na preferencyjne stawki, mogą tak naprawdę zapłacić znacznie wyższe podatki. Jak to możliwe?

Wszystkiemu winna jest częściowa zmiana w przepisach wprowadzona przez Ministerstwo Finansów. Według obowiązującego w poprzednich latach prawa 9-procentowa stawka podatku (normalnie wynosi 19 procent) przysługiwała spółkom z o.o. oraz akcyjnym, w których przychód za poprzeni rok nie przekroczył 1,2 milionów euro.

Rząd wprowadził jednak nowelizację ustawy, dzięki której podwyższono istniejący limit do 2 milionów euro, ale… wyłącznie za zeszły rok.

W praktyce oznacza to, że obecnie funkcjonują dwa limity, co może prowadzić do sporego zamieszania oraz wielu pomyłek, nie mówiąc nawet o stratach spółek. Przepisy są niejasne, budzą wątpliwości, zwłaszcza w perspektywie niedługiego odprowadzania pierwszych zaliczek na CIT. Przedsiębiorcy pytają, a Ministerstwo odpowiada, że oczywiście zajmie się sprawą, ale ma na to czas… do końca bieżącego roku.

Funkcjonowanie biznesu w takich warunkach naraża przedsiębiorców na stres i liczne straty. Dlatego też lepiej od razu zabezpieczyć swoje interesy i ciężko zarobiane pieniądze, zakładając spółkę LLC, na prostych i klarownych zasadach – bez oglądania się na chaos informacyjny, nieprawidłowości i bałagan w urzędach.

Formularz kontaktowy