Kancelaria Wyoming LLC USA

Numer NIP na paragonach – niejasności i krzywdzące interpretacje

Przedsiębiorcy w naszym kraju muszą być niezmiernie czujni i nieustannie trzymać rękę na pulsie. Od 1 stycznia 2020 wystawienie faktury VAT na podstawie paragonu jest możliwe tylko wtedy, gdy wydruk z kasy fiskalnej zawiera numer NIP nabywcy. Okazuje się jednak, że nie tylko samo wpisanie numeru jest ważne. Liczy się również to, w jakim miejscu się on znajduje na paragonie.

Firmy korzystają z różnych modeli kas fiskalnych. Część z nich to nowoczesne urządzenia online, inne to kasy starszej generacji, wciąż dopuszczone jednak do użytku. W niektórych modelach umieszczenie numeru NIP w części fiskalnej paragonu jest po prostu niemożliwe z powodów technicznych. Można natomiast wprowadzić go w stopce.

Niestety takie działanie jest niezgodne z obowiązującym prawem i firmy wystawiające do takich paragonów faktury VAT narażają się na konsekwencje, w tym dodatkowe zobowiązania podatkowe. Oznacza to, że nawet pomimo dobrych intencji oraz chęci przestrzegania prawa, firma może łatwo wpaść w poważne tarapaty.

Jak się przed tym uchronić? W spółce LLC tego typu zawirowania nie występują. Prowadzi się biznes na prostych i klarownych zasadach, bez obaw o nieustanne kontrole oraz wykorzystywanie kruczków prawnych przeciwko przedsiębiorcom. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą żyć w strachu, że kolejne przepisy prawne pogrążą ich firmę. Chyba lepiej przecież zająć się spokojnym rozwojem przedsiębiorstwa?

Formularz kontaktowy