Ile przedsiębiorcy stracą na administracyjnym podniesieniu płacy minimalnej?

27 września 2019 01:52

W ostatnim czasie rząd nie przestaje zaskakiwać przedsiębiorców nowymi pomysłami. Jedną z najbardziej rewolucyjnych koncepcji, która ujrzała światło dzienne kilka dni temu, jest skokowe podniesienie pensji minimalnej.

Rząd zadeklarował, że miałaby ona wzrastać w dwóch etapach – w roku 2021 do poziomu 3000 zł brutto, a w 2023 roku do 4000 zł.

Co to oznacza dla przedsiębiorców? Przeprowadzenie tak radykalnych działań w tak krótkim czasie, niepopartych wnikliwą analizą rynku pracy, sytuacji przedsiębiorczości w Polsce oraz stopy bezrobocia, w dłuższej perspektywie może doprowadzić do dramatycznych zmian ekonomicznych.

Koszty podniesienia płacy spadną właśnie na przedsiębiorców, którzy aby wywiązać się z tak wysokich zobowiązań, będą musieli zrezygnować ze znaczącej części własnych dochodów lub ograniczyć inwestycje w firmie.

To z kolei może przyczynić się do wzrostu inflacji. Przedsiębiorcy zaczną też wykazywać mniejszą aktywność gospodarczą, a jeśli nie sprostają nowym obciążeniom, będą zmuszeni zamknąć firmy, co zwiększy poziom bezrobocia oraz zdecydowanie zmniejszy konkurencyjność polskiej gospodarki.

Jak się uchronić przed nowymi koncepcjami rządu? Warto założyć spółkę za pośrednictwem Wyoming, zwiększając komfort i klarowność prowadzenia przedsiębiorstwa oraz zapewniając rozwój bez obaw o zmiany w wysokościach pensji minimalnych lub sposobach naliczania składek ZUS

Formularz kontaktowy