Kancelaria Wyoming LLC USA

Czy członek zarządu spółki z o.o. odpowiada za jej długi?

W wielu przypadkach słyszy się, że bycie członkiem zarządu spółki z o.o. sprawia, że przedsiębiorcy nie ponoszą odpowiedzialności za jej długi. Czy tak jest naprawdę? Czy rzeczywiście w sytuacji pojawienia się zaległości w płatnościach członkowie zarządu są zawsze bezpieczni?

Zdecydowanie nie. Istnieje szereg przypadków, gdy członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za długi spółki z o.o. bezpośrednio wobec wierzycieli.

Może się tak zdarzyć, gdy dochodzi do niewypłacalności, a w odpowiednim momencie nie złożono wniosku o upadłości spółki. Odpowiedzialność pojawia się także przy zaległościach podatkowych, gdy egzekucja z konta spółki okazuje się niemożliwa. Wówczas wszyscy członkowie zarządu ponoszą solidarną odpowiedzialność za wszelkie wierzytelności.

Teoretycznie w pozostałych przypadkach przedsiębiorcy są bezpieczni. Niejednokrotnie dochodzi jednak do sytuacji kontrowersyjnych, gdy na przykład byli członkowie zarządu są pociągani do odpowiedzialności za długi zaistniałe po wygaśnięciu ich mandatu w zarządzie.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku bycia członkiem zarządu w spółce LLC. Jest to rozwiązanie oparte na prostych i klarownych zasadach, sprzyjających spokojnemu, bezpiecznemu prowadzeniu działalności gospodarczej. W spółkach LLC członek zarządu nie odpowiada za jej wierzytelności. Dzięki temu zawsze może spać spokojnie oraz prowadzić biznes bez obaw o swoją prywatną sytuację – jego interesy są doskonale zabezpieczone.

Formularz kontaktowy