Biała lista przedsiębiorców zmorą dla polskiego biznesu

4 grudnia 2019 16:33

Każdy kolejny miesiąc przynosi zmiany przepisów oraz zasad prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. W ostatnim czasie wielu przedsiębiorców boleśnie odczuło wprowadzenie tak zwanej białej listy podatników VAT.

Nowe narzędzie, które w zamyśle ma zapobiegać wyłudzaniu podatku VAT, jak na razie wprowadziłogłównie zamieszanie oraz dołożyło pracy księgowym.

Okazuje się bowiem, że zgodnie z przepisami, powinniśmy weryfikować kontrahenta na białej liście na dzień zlecenia przelewu. W praktyce, termin ten jest niejednoznaczny i prowadzi do wielokrotnego sprawdzania każdej firmy – najpierw przy zaksięgowaniu zakupów, zleceniu przelewu, a później w dniu płatności. To olbrzymia ilość dodatkowej pracy, zwłaszcza w biurach księgowych, które codzienne wprowadzają dziesiątki lub setki faktur.

Trzeba też pamiętać, że od początku 2020 roku brak weryfikacji podatnika na białej liście spowoduje dodatkowe sankcje. Jeśli wpłacimy kwotę powyżej 15 000 zł na konto spoza listy, nie zaliczymy takiego wydatku do kosztów PIT/CIT. Dodatkowo staniemy się też współodpowiedzialni za niezapłacony przez sprzedawcę VAT.

Co zrobić, aby uchronić się przed niepotrzebnym ryzykiem oraz niejednoznacznymi przepisami? Warto założyć spółkę LLC za pośrednictwem Wyoming i przestać obawiać się tajemniczych list, które bynajmniej nie pomagają w rozwojubiznesu.

Formularz kontaktowy