Absurdy w podatku VAT

4 maja 2018 03:08

Każda zmiana w naszym prawie podatkowym przyprawia o zawrót głowy. Jak na przykładzie musztardy i sosu musztardowego – teoretycznie to samo? Nic bardziej mylnego, bo są objęte innym podatkiem VAT (8 lub 23%), a takich niuansów jest mnóstwo.

Przedsiębiorca, niezależnie od branży, ma zagwozdkę jak tylko myśli o przepisach i interpretacjach. To, że jemu się wydaje, nie oznacza, że w oczach urzędnika jest i tak samo. Głośną sprawą jest nie tylko interpretacja stawek VAT za półprodukty, ale chociażby przykład z branży gastronomicznej. Jak odróżnić dostawę żywności od usługi gastronomicznej na wynos? Z punktu widzenia konsumenta – jest to dokładnie to samo, ale fiskus uważa inaczej i każe stosować rózne stawki VAT. Nie daj Boże, jeżeli zastosowałeś niższą.... będziesz płacić wstecz podatek za swój oczywisty błąd.

Naszym zdaniem, to kolejny punkt zapalny, który daje do myślenia. Miliony interpretacji i nigdy na korzyść podatników. Czas zwijać interes i wybrać się do miejsca, które korzystnie wpływa na przedsiębiorczość. Pomyśl w końcu o przejściu do Wyoming i tam rozliczania swoich podatków.

Formularz kontaktowy