Niższy ZUS rozpływa się w jesiennej mgle

30 listopada 2017 03:59 | Komentarze (0)

W stwierdzeniu, iż ZUS rządzi polską gospodarką nie ma zbyt wielkiej przesady. Obowiązkowa danina społeczna jest jednym z głównych hamulców rozwoju indywidualnej przedsiębiorczości. 25% działalności gospodarczych ulega wyrejestrowaniu po dwóch latach funkcjonowania, gdy pojawia się konieczność płacenia pełnego ubezpieczenia społecznego. Tym sposobem tysiące osób z obszaru legalnego działania przenosi się do szarej strefy lub całkowicie zarzuca pomysł prowadzenia własnego biznesu.

Dla zatrzymania tej negatywnej tendencji rząd premier Szydło podjęła działania legislacyjne, przewidujące wydłużenie czasu obowiązywania niższej składki na rzecz ZUS-u. Czy faktycznie warto podejmować takie kroki przekonuje przykład Rumunii, gdzie rząd całościowo obniżył obciążenia składkowe i podatkowe dla sfery biznesowej. Efekt tych zmian to przeszło ośmioprocentowy wzrost PKB w 2017 roku. W Polsce po raz kolejny będziemy emocjonować się niespełna czteroprocentowym wzrostem PKB. Lecz czy i my mamy szansę, aby rozruszać jeszcze dynamiczniej gospodarkę poprzez redukcję obciążeń finansowych przedsiębiorców? Okazuje się, że raczej tak nie będzie. Projekt niższego ZUS-u nadal jest tylko projektem i jego wdrożenie z dniem 1 stycznia 2018 roku jest już mało realne.

Wydaje się, że perspektywa redukcji wpływów do ZUS-u nieco przeraża czołowych polityków. Wydatki na cele społeczne rosną i najprawdopodobniej zmiana wysokości składek nie nastąpi. Może więc całkiem zrezygnować z płacenia ZUS-u, zachowując jednocześnie możliwość w pełni legalnego funkcjonowania gospodarczego w Polsce. Taki wariant zapewnia formalne przeniesienie działalności do stanu Wyoming w USA. Szczegóły dotyczące tego rodzaju transferu firm przedstawiono pod adresem wyoming.com.pl.

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj wpis.

Dodaj komentarz: