Zawieszasz działalność, a Fiskus „doi” Cię dalej!

1 września 2017 01:30

Zawieszasz działalność = skarbówka „doi” Cię dalej!

Pułapki formalno-podatkowe czyhają na przedsiębiorców na każdym kroku. Także na tych, którzy z określonych względów zdecydowali się na zawieszenie działalności gospodarczej. Okazuje się, że w niektórych przypadkach brak prowadzenia działalności nie oznacza automatycznie, że podatnik będzie traktowany jako osoba fizyczna.

Ale w czym tkwi problem? Okazuje się, że przedsiębiorcy, którzy wybrali formę rozliczania się poprzez podatek liniowy, będą traktowani przez organa skarbowe jako przedsiębiorcy nawet w czasie zawieszenia działalności. Czy ma to jakiś sens? Chyba nie bardzo. Skoro nie prowadzę biznesu, to dlaczego mam być traktowany jako przedsiębiorca? Tego nikt oczywiście nie wyjaśnia, ani nie uprzedza, że istnieje taki wyjątek.

Jakie problemy mogą wiązać się z posługiwaniem się podatkiem liniowym? Otóż, nieaktywny przedsiębiorca, który w przeszłości wybrał podatek liniowy, nie może rozliczać się przed urzędem skarbowym się wspólnie z rodziną. To powoduje, że w wielu przypadkach takie rozliczenie będzie dla rodziny mniej korzystne.

Wynika więc, że bycie przedsiębiorcą stawia go w niektórych sytuacjach w niekorzystnym położeniu względem fiskusa. Cóż począć, będąc tak traktowanym przez polskie państwo? Na pewno warto rozważyć przeniesienie działalności do USA. Tam reguły działania gospodarczego są o wiele prostsze i przejrzyste. Jak zatem zabrać się za rejestrację np. spółki LLC w Stanach? Wszelką pomoc formalną w tym zakresie zapewnia Kancelaria Wyoming, działająca w Warszawie.

Formularz kontaktowy