Nowa ustawa wg. Antoniego Macierewicza. Co czeka polskich przedsiębiorców?

2 czerwca 2017 04:10 | Komentarze (0)

Zmiany w ustawie z 2001 roku o Zadaniach na Rzecz Obronności Państwa, budzą wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Nowy projekt postrzegany jest wręcz jako jawne naruszenie zasad swobody działalności gospodarczej.

Projekt ustawy nakłada na polskich przedsiębiorców nowe obowiązki, o jakich wcześniej nie słyszano. Zgodnie z projektem, wszystkie polskie firmy będą zobligowane do dzielenia się
z Ministerstwem Obrony Narodowej informacjami o swojej sytuacji, nie tylko finansowej, lecz także prawnej. Stan taki, jest co najmniej niepokojący. Oprócz tego, że nie wiadomo
w czyje ręce trafią powyższe dane oraz jak zostaną dalej wykorzystane, to dodatkowo, w ten sposób minister obrony nabywa prawo do decydowania o przyszłości przedsiębiorstwa. Z projektu ustawy wynika bowiem, że sam właściciel firmy może, w pewnym momencie, mieć niewiele do powiedzenia.

Obawy budzi też perspektywa powstania rejestru spółek o istotniejszym znaczeniu gospodarczo-obronnym. W rejestrze tym, znajdą się firmy o „szczególnym” znaczeniu dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Jaka będzie interpretacja frazy „szczególne znaczenie”, nikt nie jest w stanie przewidzieć. Pewne jest natomiast, że w konsekwencji może to doprowadzić do przejęcia lub celowego upadku wielu spółek. A może taki właśnie jest cel zmian w ustawie?

Zdawać by się mogło, że sprawa jest przegrana i polscy przedsiębiorcy znów zostali postawieni pod ścianą. Okazuje się jednak, że dla wielu z nich idealnym wyjściem z tej sytuacji jest założenie spółki LLC (odpowiednik polskiej z o.o.) na terenie amerykańskiego stanu Wyoming. W ten sposób krajowi przedsiębiorcy mogą nie tylko uciec spod topora tego szalonego pomysłu, ale także, przy okazji, czerpać wymierne korzyści od strony optymalizacji biznesowej i ochrony prawnej. Prowadzenie działalności poprzez amerykańską spółkę LLC pozwala uniknąć wielu utrudnień znanych biznesmenom z polskiego podwórka, w tym, nierzadko problematycznej i czasochłonnej biurokracji księgowo-podatkowej. Założenie spółki nie wymaga wyjazdu do USA ani posiadania amerykańskiej wizy, a zarządzanie spółką odbywa się całkowicie „na odległość”. Co najważniejsze, proponowane zmiany w ustawie nie mogą objąć podmiotów zagranicznych.

Kancelaria Wyoming LLC zaprasza na bezpłatne konsultacje w języku polskim, a dla osób zdecydowanych oferuje rejestrację spółki w 24 godziny.

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj wpis.

Dodaj komentarz: