Matka Polka = Oszustka?

18 lipca 2017 21:57

JESTEŚ PRZEDSIĘBIORCZĄ MATKĄ? ODDAJ ZUS-OWI 300 TYS. ZŁOTYCH!

Inwencja ZUS w zakresie ścigania przedsiębiorców godna jest całego cyklu powieści lub filmów fabularnych. Jedną z „ulubionych” grup, którą urzędnicy zusowscy wzięli na cel są... matki, prowadzące działalność gospodarczą.  Jak wygląda „polityka prorodzinna” według ZUS-u?

Popisowym „numerem” stała się korekta dokumentów, która w istocie sprowadzała się do podstępnego skłonienia przedsiębiorczych matek do wstecznego zrezygnowania z ubezpieczenia. W ten sposób ZUS zamierza odzyskiwać pieniądze wypłacone wcześniej podczas zwolnienia chorobowego w czasie ciąży oraz zasiłku związanego z opieką nad dzieckiem.

Sposób działania oraz wybór grupy społecznej, która została poddana takiej presji pozwalają na nazwanie tego procederu nie inaczej, jak perfidnym. Interpretacja ZUS sugeruje, że albo jest się matką, albo przedsiębiorcą, a łączenie tych ról najwyraźniej jest przesłanką do popełnienia poważnego nadużycia.

Konsekwencją obecnej kontroli jest ściganie wszystkich matek na samozatrudnieniu. Całkiem niedawno szczególnie dotkliwie problem odczuła jedna z matek, będąca na samozatrudnieniu, kiedy otrzymała podchwytliwe pismo od ZUS z prośbą o dokonanie korekty na koncie ubezpieczeniowym. Następnie pojawiło się kolejne pismo, które po podziękowaniu za dokonanie korekty informowało, a właściwie już żądało zwrotu w ciągu 30 dni (razem z odsetkami) prawie 300 tys. zł!

Trudno szukać podobnego absurdu urzędniczego w jakimkolwiek kraju na świecie. W szczególności nie znajdziemy go w Stanach Zjednoczonych. Swoboda działania gospodarczego jest fundamentem rozwoju i prosperity tamtejszej gospodarki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm polskich zaczyna korzystać z pomocy Kancelarii Wyoming. Jest to biuro prawne, które pośredniczy w zakładaniu działalności gospodarczej w USA. Fakt rejestracji w tym kraju nie przeszkadza w prowadzeniu działalności na terenie Polski. Jednocześnie amerykański system nie prowadzi tak dziwnych i antyspołecznych w swym charakterze akcji przeciw podatnikom i przedsiębiorcom.

http://natemat.pl/205703,a-zus-ma-swoja-polityke-prorodzinna-zadaja-o-matki-dwojki-dzieci-231-tys-zl >>

Formularz kontaktowy